اداره حفاظت محيط زيست كاشمر
ارائه اطلاعات ، اخبار و عملكرد محيط زيست كاشمر
 

با اهداء سلام

 وبلاگ نویسان محترم جهت آپلود تصاویر خود

 میتوانند از وبلاگ اداره حفاظت محیط زیست

 کاشمر نیز استفاده کنند .

 

 

http://kashmaresabz.blogfa.com

 


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و دوم بهمن 1388 توسط  محمد مهدی توکلی
 

 راهپیمایی کودکان مهد کودک پونه به مناسبت هفته هوای پاک

 

 

 

 

روز پنجشنبه مورخ 1/11/88 کودکان مهد کودک پونه روستای فرح آباد (از توابع بخش مرکزی کاشمر)با همکاری مدیر و مربیان مهد کودک راهپیمایی را به مناسبت هفته هوای پاک برگزار کردند .که این راهپیمایی از مقابل درب مهد کودک شروع شده و تا چهار راه اصلی روستا ادامه داشت. در این راهپیمایی کودکان شعارهایی از قبیل : نفس ؛ سهم من از دنیا - مامان و بابا سیگار نکشید - آسمان آبی، زیباتر و... رابا صدای بلند تکرار کردند و بعد از راهپیمایی در چهار راه اصلی با کمک دهیار روستا آتشی تهیه شد و سیگارهای درست شده در دست کودکان را در آتش انداختند، سپس شعری در رابطه با آلودگی هوا توسط کودکان خوانده شد . در ضمن اهالی روستاو دیگر کودکان نیز در این راهپیمایی شرکت داشتند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و دوم بهمن 1388 توسط  محمد مهدی توکلی

 

گزارش برگزاری اولین کارگاه هم اندیشی توانمند سازی زیست محیطی

اعضای شوراهای اسلامی روستا و دهیاران  بخش مرکزی شهرستان کاشمر :

 

 

اعضاى شوراهاى اسلامى شهرها و روستاهاى كشور به منظور افزايش فعاليت هاى موثر در زمينه حفظ
محيط زيست، آموزش هاى كاربردى در زمينه مديريت زيست محيطى را فرا مى گيرند كه هدف اصلى
آن تاثير گذارى در تصميم اعضاى شوراها براى اولويت دادن به طرح هاى زيست محيطى در مناطق  مختلف و كارآمد سازى شوراها در مديريت محيط زيست است
چرا كه شوراهاى اسلامى يكى ازاصلى ترين منابع تصميم گيرى بوده و تقويت مديريت شهرى با رعايت استاندارد هاى زيست محيطى مى تواند ما را در توسعه شهرها يارى نمايد و براى حفظ و تقويت محيط زيست شهرها و روستاها ،نيازمند مشاركت اعضاى شوراى اسلامي هستيم كه اين تعامل شروع مناسبى براى توجه بيشتر به پاكيزگى شهرها و روستاها و حفظ محيط زيست خواهد بود. 

درهمین راستا ، اولین کارگاه هم اندیشی توانمند سازی زیست محیطی اعضای شوراهای اسلامی روستا و دهیاران به مناسبت هفته هوای پاک ، در روز دو شنبه  مورخ 5/11/88  به مدت یک روز در شهرستان کاشمر اجرا گردید .

این کارگاه با شرکت 18 نفر از دهیاران و اعضای شورا ی بخش مرکزی شهرستان کاشمر و  با حضور بخشدار محترم مرکزی جناب آقای دلیری کارشناسان بخشداری مسئول محترم آموزش اداره کل ( جناب آقای صندوقی )- خبرنگاران - ریاست و تعدادی از پرسنل اداره حفاظت محیط زیست کاشمر در ساعت 9 صبح در محل سالن آموزش بهورزی آغاز گردید .

 در مراسم افتتاحیه پس از قرائت قرآن مجید  و اجرای سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران ؛ ریاست اداره ضمن خوش آمد گویی به حاضرین، مطالبی در خصوص اهداف برگزاری هم اندیشی-  آشنایی با وظایف و اهداف سازمان حفاظت محیط زیست  و مقررات زیست محیطی -معرفی منطقه شکار ممنوع سید مرتضی- مهمترین مسائل زیست محیطی و بهداشتی و معضلاتی که دهیاران با آن مواجه هستند ( جمع آوری زباله-شایعه گرگهای پلاکدار- حضور شکارچیان غیر مجاز در مناطق) عملکرد اداره در بخش های مختلف و .  .  .  ارائه و از آنان درخواست نمود جهت حفظ و حراست بهتر از محیط زیست شهرستان شکارچیان غیر مجاز و مخربان محیط زیست را به اداره معرفی و مردم روستاها را نیز در این زمینه توجیه نمایند. سپس بخشدار محترم مرکزی با بیان سخنانی از دهیاران و شوراهای اسلامی خواست ضمن استفاده و بهره مندی از این دوره ی مفید همکاری و تعاملات بیشتری  نسبت به گذشته با اداره حفاظت محیط زیست  شهرستان داشته باشند و در ادامه آقای صندوقی اداره ی جلسه را بر عهده گرفته و نسبت به آموزش و تدریس در قالب کارگاه آموزشی اقدام نمودند .

خاطرنشان میسازد به منظور آشنایی هرچه بیشتر با مسائل زیست محیطی در قالب بسته های آموزشی بروشور و تراکتهایی شامل : بروشور آشنایی با سایت تکثیر و پرورش قوچ ومیش اوریال - آشنایی با پرنده ی هوبره-قوانین مجازات اسلامی(تعزیرات) مرتبط با محیط زیست-هفته هوای پاک (همراه با مسابقه)- جرایم زیست محیطی تخلفات شکار و صید (مصوبه شماره 260 شورايعالی محیط زیست مورخ 14/2/84 )  و عملکرد اداره در سال 87 ؛ در بین آموزشیاران توزیع گردید .

 

 

 

 

 


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و دوم بهمن 1388 توسط  محمد مهدی توکلی
 

جهت مشاهده اخبار ادارات حفاظت محیط زیست استان خراسان

 رضوی دراین وبلاگ که در پیوند های روزانه نیز لینک گردیده به

 آدرس ذیل مراجعه فرمایید :

 

http://kashmaresabz.blogfa.com/page/ostan.aspx 

 


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و دوم بهمن 1388 توسط  محمد مهدی توکلی
 

اجرای مراسم پاکسازی محیط زیست توسط گروههای کوهنوردی کاشمر به مناسبت هفته هوای پاک

 

احتراما به مناسبت فرارسیدن هفته هوای پاک ، تعدادی از گروه های کوهنوردی کاشمر ( گروه کوهنوردی تاج- گام چنگ- اوریال) در اقدامی فرهنگی ضمن صعود به ارتفاعات منطقه اقدام به پاکسازی محیط زیست نمودند .

 

۱- گروه کوهنوردی گام چنگ :

پاکسازی ارتفاعات منطقه شکار و تیر اندازی ممنوع سید مرتضی

 

 

 

 

۲- گروه کوهنوردی اوریال :

پاکسازی محیط زیست از روبروی پیاز در تا قله علم تنور و منطقه درخت جوز (به مدت ۲ روز )

 

 

 

۳-گروه کوهنوردی تاج :

 

پاکسازی ارتفاعات پیر علیاء و بازدید از سایت تکثیر و پرورش قوچ و میش اوریال

 

 

 

 

روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست کاشمر 


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و دوم بهمن 1388 توسط  محمد مهدی توکلی
 

 

((هوای پاک را نمیتوان خرید میشود ساخت))

 

کـشف 8 قـطعـه پرنـده حمـایت شده میـنا 

 

 

 احتراماً مامورین گارد اجرایی این اداره یک نفر متخلف را که قصد فروش 8 قطعه پرنده

 وحشی مینا ( که جزو پرندگان حمایت شده نیز می باشد) در شهرستان کاشمر

 داشت دستگیرنمودند . وی که اقدام به زنده گیری پرندگان از سایر استا نهای کشور نموده

 بود، در هنگام فروش آنها توسط مامورین دستگیر و پس از تکمیل شدن پرونده به مراجع

 محترم قضایی شهرستان معرفی گردید که تعدادی از پرندگان مکشوفه به دلیل خارج شدن از

طبیعت و زیستگاه اصلی خود تلف گردیدند .

خاطر نشان میسازد فرد متخلف بابت صید غیر محاز پرندگان حمایت شده فوق مبلغ ۰۰۰/۴۰۰/۶ ریال 

 (هر قطعه 000/800 ریال ) به محیط زیست ضرر و زیان وارد نموده است .

 

 


نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیستم بهمن 1388 توسط  محمد مهدی توکلی
 

گزارش فعالیت های اداره حفاظت محیط زیست کاشمر در هفته هوای پاک

احتراماً اقدامات صورت گرفته توسط اداره حفاظت محیط زیست کاشمر در هفته هوای پاک را به شرح ذیل به استحضار میرساند :

1-نصب پارچه ، پلاکارد و بنر در میادین اصلی و پرتردد شهر کاشمر با موضوع عناوین و شعار های هفته هوای پاک .

2-ارسال بسته های آموزشی شامل بروشور و تراکت با عناوین روزهای هفته هوای پاک- شعارهای زیست محیطی مرتبط به کلیه ادارات سطح شهرستان و درخواست جهت درج شعار در طول هفته درسر برگ نامه های اداری.

3-حضور درمحل انجام معاینه فنی خودرو در شهر کاشمر و توزیع بروشور های زیست محیطی و اعلام راه های کاهش آلودگی هوا به رانندگان خودرو ها با همکاری راهنمایی و رانندگی.

4-ارسال  CD، بروشور و تراکت و مطالب آموزشی به آموزش و پرورش شهرستان جهت ارائه مطالب توسط مربیان و کارشناسان بهداشت مدارس همزمان با به صدا در آوردن زنگ هوای پاک ( در مورخ 26/10/88 ساعت9 صبح ) به صورت سراسری در کلیه مدارس شهرستان .

5-برگزاری مراسم زنگ هوای پاک همزمان با سراسر کشور در روز شنبه  مورخ 26/10/ 88 ( اولین روز هفته هوای پاک ) در محل مدرسه راهنمایی غیر انتفاعی دخترانه سما  با حضور بخشدار مرکزی، روسای ادارات ، مسئولین آموزش و پرورش ، ریاست دانشگاه آزاد اسلامی،خبرنگاران و جمعی از دانش آموزان مدرسه راهنمایی و دبیرستان دخترانه سما که در این مراسم ریاست اداره حفاظت محیط زیست مطالبی با موضوع  شناخت آلودگی هوا-عوامل ایجاد و راهکار های کاهش آن به دانش آموزان ارائه و ریاست آموزش و پرورش شهرستان نیز با مهم خواندن بحث هوای پاک ، دانش آموزان را به حفظ محیط زیست و رعایت مسائل مرتبط ترغیب نمودند و در پایان مسئولین از نمایشگاه فعالیت های زیست محیطی مدرسه راهنمایی سما بازدید نمودند.

 

 

 (زنگ هوای پاک - مدرسه راهنمایی دخترانه سما)

 

 (زنگ هوای پاک - مدرسه راهنمایی دخترانه سما)

 

6-برگزاری نمایشگاه فعالیت های زیست محیطی دانش آموزان مدرسه راهنمایی دخترانه سما با موضوعات آلودگی هوا افزایش جمعیت راه های کاهش آلودگی هوا و...   با همکاری اداره حفاظت محیط زیست کاشمر که به مدت دو  هفته جهت بازدید سایر مدارس دخترانه سطح شهر برگزار گردید .

 

 (نمایشگاه فعالیت های زیست محیطی مدرسه راهنمایی سما)

 

 

 (نمایشگاه فعالیت های زیست محیطی مدرسه راهنمایی سما)

 

7-حضور در مراسم نماز جمعه مورخ 25/10/88 و نصب پارچه نوشته وبنر در محل مصلی نماز جمعه و توزیع بروشورهای آموزشی ( همراه با مسابقه) در بین نمازگزاران و ارائه مطالب مرتبط با موضوع هفته هوای پاک در مورخ 2/11/88 توسط امام جمعه محترم شهرستان .

8-تهیه و توزیع بروشور و تراکت در سطح شهر کاشمر و بخش کوهسرخ ( حدود 2000 عدد)

9-چاپ و نصب بنر های زیست محیطی با همکاری صنایع و نمایندگی ایران خودرو کاشمر در محل پمپ های بنزین و گازCNG و توزیع بروشور به مراجعه کنندگان .

10-برگزاری همایش دوچرخه سواری با همکاری هئیت دوچرخه سواری و با حضور 200 نفر از دانش آموزان مدارس در خیابان های اصلی شهر و اهداء جوایز و بیان مطالب مرتبط با هفته هوای پاک با حضور مسئولین در انتهای همایش در محل آرامگاه امامزاده  سیدحمزه (ع) و توزیع جوایز در بین دوچرخه سوران

11-برگزاری مراسم پاکسازی محیط زیست توسط گروه های کوهنوردی (اوریال-گام چنگ و تاج) .

12-حضور کارشناسان اداره در هنرستان شهید مدرس کاشمر و ارائه مطالب زیست محیطی در مراسم صبحگاه.

13-ارسال و ارائه مطالب مرتبط با موضوع هوای پاک و عملکرد اداره به نشریات محلی و استانی .

14-برگزاری مسابقه نقاشی و کاریکاتور با موضوع آلودگی هوا هوای پاک و ... در سطح مدارس ( دبیرستان راهنمایی و دبستان ) سطح شهرستان کاشمر.

15-بازدید مراجع قضایی ( دادستان ریاست دادگستری ریاست دادگاه کوهسرخ و قضاوت و دادیاران شهرستان کاشمر) ازمحل سایت تکثیر و پرورش قوچ ومیش وحشی به مناسبت هفته هوای پاک و ارائه مطالبی در خصوص سایت ، پاسگاه ، منطقه شکار ممنوع سید مرتضی و تقدیر از مهمانان بابت حمایت و برخورد قاطع با متخلفان شکار وصید و مخربان محیط زیست.

16-اجرای برنامه های نمادین و راهپیمایی توسط مهدکودک پونه در محل روستای فرح آباد از بخش مرکزی کاشمر.

17- برگزاری اولین کارگاه هم اندیشی و توانمندی سازی زیست محیطی اعضای شورای های اسلامی شهر و روستا که در مورخ 5/11/88 برگزار گردید.

 

 ((روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست کاشمر))

 


نوشته شده در تاريخ یکشنبه هجدهم بهمن 1388 توسط  محمد مهدی توکلی

 

((همایش دوچرخه سواری به مناسبت هفته هوای پاک در کاشمر برگزار شد))

 

 

احتراما به مناسبت فرا رسیدن هفته هوای پاک با همکاری  اداره حفاظت  محیط زیست ، اداره تربیت بدنی و هیئت دوچرخه سواری کاشمر ، تعداد 200 نفر از دانش آمزران مدرسه راهنمایی و دبیرستان امام حسین ( ع) در این همایش شرکت نمودند .  دانش آموزان با نصب نوشته هایی با موضوع هوای پاک  بر روی پیراهن و دوچرخه هایشان ، میسر میدان معلم - میدان شهدا- میدان آزادی تا آرامگاه امازاده سید حمزه (ع) را رکاب زدند، هدف از این اقدام نمادین ، توسعه فرهنگ زیست محیطی ،  اطلاع رسانی و نهادینه کردن استفاده از دوچرخه در میسرهای کوتاه شهری و عدم آلوده سازی هوای شهرها بوده است.

 

 

در پایان این همایش و در محل آرمگاه امامزاده سید حمزه (ع) با حضور تنی چند از مسئولین شهرستان و دوچرخه سوران ، مطالبی در خصوص اهداف برگزاری همایش ، آلودگی هوا و راهکارهای کاهش آن توسط رئیس اداره حفاظت محیط زیست به حاضرین ارائه و به قید قرعه به تعدادی از دانش آموزان جوایزی اهداء شد .

 

 

 

 

جهت مشاهده سایر تصاویر به قسمت (( ادامه مطلب )) مراجعه فرمایید . . .

 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ یکشنبه یازدهم بهمن 1388 توسط  محمد مهدی توکلی
.: Weblog Themes By Blog Skin :.