اداره حفاظت محيط زيست كاشمر

ارائه اطلاعات ، اخبار و عملكرد محيط زيست كاشمر

 

معرفي سايت تحقيق ، تكثير و زاد آوري قوچ و ميش اوريال شهرستان كاشمر

 

 

(قوچ ومیش اوریال- منطقه پیر علیاء - عکس از رضا قاسمیان)

- مشخصات  محل اجراي طرح  :

محل مورد نظر اداره حفاظت محيط زيست كاشمر جهت نگهداري ، پرورش و زاد آوري گونه قوچ و ميش وحشي در 8 كيلومتري شهر كاشمر و در 4 كيلومتري شرق كارخانه آسفالت پوشش راه كاشمر (ارتفاعات شمالشرق كاشمر) واقع گرديده است كه از سال 1380 تحت حفاظت قرار گرفته و براي اين منظور منطقه اي به مساحت 45 هكتار در نظر گرفته شده و در حال حاضر مراحل قانوني واگذاري زمين از طريق اداره محترم منابع طبيعي و آبخيز داري شهرستان كاشمر در حال پيگيري مي باشد .

ارتفاع محل احداث سايت از سطح دريا حدود 1330 متر و وضعيت توپوگرافي آن به شكل تپه ماهور و به دليل عدم بارش باران كافي و بروز خشكسالي در سالهاي 87 و86 داراي پوشش گياهي نسبتا ضعيف و فقير ميباشد كه با كاشت بذر گياهان مرتعي و آبياري مناسب آن قابل جبران ميباشد.در سال 1386 پاسگاه محيط باني پير علياء در مجاورت محل مورد نظر سايت احداث و در سال 1387 تكميل و تجهيز و محيط بانان بصورت شبانه روزي در آن مستقر گرديده اند.

مساحت محل مورد نظر جهت احداث فاز اول آن (محدوده قرنطينه) 2 هكتار ميباشد كه در زمستان سال 1387 با رهاسازي 1راس قوچ اوريال و3 راس ميش اوريال؛ به بهره برداري رسيده و در ادامه طرح توسعه ، در صورت تصويب اعتبار و تخصيص بودجه مورد نياز از سوي سازمان حفاظت محيط زيست و مساعدت و همكاري ساير نهاد ها و سازمانهاي مرتبط ، فاز دوم به مساحت 20 هكتار فنس كشي و  مورد بهره برداري قرار خواهد گرفت.

- اهداف و توجيهات اجراي طرح عبارتند از:

1-فاصله كوتاه محل اجراي طرح تا  شهر كاشمر (حدود 6 كيلومتر) و دسترسي راحت مردم به محل و استفاده از جاذبه هاي طبيعي .

2- وجود مكانهاي زيارتي (به عنوان دومین شهر مذهبی استان) و سياحتي در شهرستان كاشمر و مراجعه مسافران از ساير شهرستانهاي استان و كشور که میتواند به صنعت گردشگری منطقه کمک شایانی نماید.

3- حفظ تنوع زيستي ، فون و فلور منطقه و جلوگيري از انقراض گونه هاي حمايت شده با توجه به احداث پاسگاه محيط باني در مجاورت سايت و گشت و كنترل منطقه توسط مامورين  گارداجرايي محیط زیست.

4- اطلاع رساني ، آموزش و ترويج فرهنگ زيست محيطي ، ايجاد  علاقه مندی  به حيات وحش و     حفظ محیط زیست و آشنايي بیشتر عموم مردم با  اهداف و فعاليت هاي سازمان حفاظت محيط زيست .

5- ايجاد زير ساخت هاي تفرج و طبيعت گردي با توجه به علاقه و استقبال مردم شهرستان و همچنين رونق صنعت اكوتوريسم در منطقه .

6- انجام مطالعات ، پژوهش و تحقيقات علمي و ژنتيكي در سايت جهت دانشجويان و علاقه مندان به حيات وحش.

7- پرورش ، زاد آوري ، رها سازي و احياء گونه در طبيعت كه با توجه به بروز خشكسالي در سال هاي اخير، شكار غير مجاز و بيرويه ، تخريب زيستگاه و ... منجر به كاهش جمعيت گونه در منطقه  شده است.                          

   8- بررسی وضعیت گیاهان مرتعی منطقه و انجام مطالعات علمی توسط دانشجویان ، با توجه به وجود رشته های تحصیلی مرتبط در سطح دانشگاهی شهرستان کاشمر.

 

 آشنایی با حیات وحش کاشمر

  

معرفي قوچ  و ميش اوريال          (ovis orientalis arkali )

 

 

                                       

                       میش اوریال                                                                  قوچ اوریال    

 

 

·  مشخصات :

 بزرگترين قوچ ايران است . نرها شاخ هاي بلندي دارند كه طول آنها گاهي به 118 سانتي متر ميرسد.شاخها حلزوني شكل اند و به طرف پهلوي صورت و رو به جلو خميدگي دارند. سطح جلويي شاخ ها پهن ، با زاويه اي تند به طرف لبه پشتي است، به طوري كه مقطع شاخ ها مثلثي به نظر ميرسد . ماده ها نيز شاخهاي كوتاهي دارند.

از مشخصه اين قوچ ها وجود موهاي بلند و سفيد رنگي در ناحيه گلو وسينه است. موها در تابستان كوتاه به رنگ زرد شني و در زمستان بلند  قهوه اي رنگ است. زير شكم و كفل ها سفيد اند .

· اندازه ها :

 طول سر و تنه حدود 150 سانتي متر،ارتفاع 100 سانتي متر و وزن 25 تا 85 كيلو گرم ميباشد.

· زيستگاه :

تپه ماهور ها و دامنه كوهستان .

·  پراكندگي :

در ايران از شرق و شمال خراسان تا مناطق واقع در شرق استان هاي سمنان ، گلستان و مازندران .

· پراكنش جهاني :

 شامل كشورهاي پاكستان ، كشمير ، افغانستان و تركمنستان ميباشد.

· عادات :

 قوچ و ميش ها روز گرد هستند ، گاهي شب ها نيز به چرا مي پردازند. به صورت اجتماعي زندگي ميكنند. معمولا ميش ها ، بره ها و نرهاي جوان با هم و جدا از گله قوچ هاي مسن مشاهده ميشوند. حس بويايي و بينايي بسيار قوي دارند.در موقع احساس خطر صداي فيش مانندي سر ميدهند و با سرعت زياد در تپه ماهور ها فرار ميكنند.

· غذا :

از علوفه ، بوته ها و برگ درختان تغذيه ميكنند.

· توليد مثل :

در مناطق گرمسير از اوايل مهر ماه و در مناطق سرد سير از اواسط آذر ماه شروع به جفت گيري ميكنند. در اين فصل بين نر ها جدال هايي در ميگيرد كه گاهي صداي شاخ زدن آنها از فاصله دور شنيده ميشود . نرهاي قوي و غالب با چند ماده جفت گيري ميكنند. دوره آبستني حدود 165 روز است (بین 5 تا 6 ماه).معمولا 1تا 2 بره ميزايند . بره ها پس از يكي دو روز به دنبال مادر ديده ميشوند؛حدود 4 ماه شير ميخورند و در 5/1 سالگي به سن بلوغ ميرسند. طول عمر گاهي به 14 سال ميرسد.اين حيوانات از اجداد گوسفند اهلي هستند و قادرند با آنها جفت گيري و توليد مثل نمايند.

· ارزش اقتصادي :

 علاوه بر ارزش هاي مطالعاتي، ژنتيكي ، تفريحي ، ورزشي ، طعمه بسيار خوبي نيز جهت استفاده گوشت خواران بزرگ از جمله پلنگ ميباشند.

·  وضعيت فعلي :

دشمن طبيعي قو چ و ميش ،گرگ، پلنگ، يوز و سگهاي اهلي هستند. در سالهاي اخير به علت اشغال زيستگاه و آبشخورها ،خشکسالی و شكار بيرويه، نسل آنها شديدا رو به كاهش نهاده و در بعضي از مناطق به كلي نابود شده اند.

زیستگاه این گونه در شهرستان کاشمر ، تپه ماهور ها و ارتفاعات واقع در                                             « منطقه شکار و تیر اندازی مممنوع سید مرتضی میباشد » .

 

رده بندي قوچ و ميش اوريال :

 سلسله : جانوران          ANIMAL KINGDOM

شاخه : مهره داران        VERTEBERATE

رده : پستانداران                MAMALIA               

راسته: زوج سمان         ARTIODACTYLA

خانواده : گاوسانان                 BOVIDAE                                                                                 

جنس : قوچ وحشي   OVIS ORIENTALIS                                                     

 گونه : قوچ وميش اوريال  ARKALI